Mézes receptek

1. Étvágytalanság

Minden étkezés előtt egy evőkanálnyi mézet célszerű fogyasztani, főleg a magas savtartalmú, enyhén kesernyés mézekből: pl. gesztenyeméz, napraforgó méz.
A legkiválóbb gyógyító mézek megfázás, influenza, láz, allergia, emésztési zavarok, étvágytalanság, reflux, stb. esetén.

2. Köhögés, influenza, láz

Egy evőkanál akácméz, hársfaméz, kakukkfűméz, levendula méz, mentaméz, fél evőkanálnyi olvasztott vajjal kikeverve, majd naponta 3-szor elfogyasztva kis pirítós kenyéren, vagy csak úgy önmagában. Legalább ilyen jó a mézes hagymás chutney is.

3. Repedezett szájzug, cserepes ajkak

Naponta 5-10 szer kenjük be mézzel, majd szép lassan nyalogassuk le az édes ízt.

4.  Visszérgyulladás

A legjobb a gesztenye méz, napi 2×1 evőkanállal fogyasztva.

5.  Reflux

Igen jól reagál az alacsony savtartalmú akácmézre. Napi 2×1 evőkanálnyi kis vajjal kikeverve az ideális.

6.  Krónikus epehólyag gyulladás

A mentaméz és a kakukkfűméz elegye kiváló. Csipke teával fogyasztva még jobb.

7.  Allergiásoknak

Édesharmat méz. Nincs benne pollen. A tölgy, hárs vagy fűz, esetleg fenyőn élő levéltetvek ürülékét nyalják fel a méhek és ebből az édes nektárból készítik el ezt a mézet. Íze, színe attól függ, milyen erdőben gyűjtötték be a méhek. A hatása is ennek megfelelően változó.

8. Lázcsillapító

A fűzfákról gyűjtött édesharmat méz kiváló lázcsillapító, a tölgyméz jó féreghajtó hatású, a fenyőméz a hurutos megbetegedésekben ajánlott.

9.  Kimerültség, fáradtság

Kiváló ellenszer a tökméz. Hófehér, hamar kristályosodó méz.

10.  Bélrenyheség: Őszirózsa méz: büdösnek mondható, de az emésztésre kiváló. Édeskömény mézzel való kombinációja még hatásosabbá teszi.