A böjt évezredeken keresztül töltött be fontos szerepet az emberek életében. A keresztény vallásban például a Húsvétot megelőző nagyböjt során 40 napig nem ettek húst, ami a megtisztulás, bűnbánat egyik formája is volt. Valószínűleg a hosszú teleket követően maga a húshiány, az élelmiszer tartalékok elfogyása is egy ok lehetett a ’tisztításra’.
Napjainkban már többnyire egészségügyi okokból tartanak sokan tavaszi méregtelenítést, ami nem jelent egyet a fogyókúrával, bár kétségkívül vannak, akik tévesen így akarnak fogyni.
Mi a méregtelenítés?
A méregtelenítés a saját méregtelenítő rendszerünk (bőr, tüdő, máj, vese, vastagbél) időszakos tehermentesítése. A hideg, téli hónapok során a szervezetünk az átlagosnál nagyobb fűtőértékű, nehezebb ételeket kíván. Ilyenkor inkább a zsírokban, szénhidrátban gazdagabb ételeket részesítjük előnyben, sokkal kevesebb rost, és ásványi anyag kerül a szervezetünkbe, és kevesebbet is mozgunk. Ez a fajta étkezés méreganyagok lerakódását eredményezi. Amíg a szervezet ezeknek a méreganyagoknak a hatástalanításával van elfoglalva, nem tudja hasznosítani a friss tavaszi növényekben lévő hasznos tápanyagokat, vitaminokat.
A méregtelenítésre tehát azért van szükség, hogy a testünket megszabadítsuk a felhalmozódott méreganyagoktól, bélrendszerünket salaktalanítsuk, és felkészüljünk szó szerint a megújulásra. A tavasz ilyen formán kiváló időszak a méregtelenítésre.
Hogyan kezdjünk el méregteleníteni?
- Először is kérjük ki szakember tanácsát.
- Várandós nőknek tilos böjtölni (koplalni), és bármilyen betegségben szenvedőknek is kizárólag orvosi felügyelet mellett ajánlott bármilyen kúrába is belevágni.
- Legyünk óvatosak a ’csodszerekkel’ is, mert előfordulhat, hogy a várva várt pozitív hatás helyett állapotunk rosszabbodik tőlük.
- A méregtelenítés időszakában hagyjuk el, de legalább is csökkentsük a dohányzást, alkohol, és koffein tartalmú italok fogyasztását.
- Ételeinket zsírszegény módon készítsük el, zsírban sütést kerüljük.
- Csökkentsük a finomított élelmiszerek (liszt, cukor) bevitelét.
- Együnk kevesebb állati fehérjét, helyettük növényi fehérjeforrásokat (hüvelyesfélék) fogyasszunk.
- Igyunk sok folyadékot, első sorban tiszta vizet, lúgos vizet, gyógyteát cukor nélkül.
- Együnk annyi friss, szezonális zöldséget és gyümölcsöt, amennyit csak lehet.
- Mozogjunk, sportoljunk. Napi 30 perc testmozgás is csodákra képes.
- A mozgás és a táplálkozás mellett heti 1-2 szaunázással is ráerősíthetünk a méregtelenítésre.
Ha mindezeket a tehermentesítéseket követjük pár héten keresztül, szervezetünk fel tud kissé lélegezni, és képes megújult erővel folytatni normális tevékenységét. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ha visszatérünk a korábbi, megterhelő táplálkozásra, akkor ez a pár hét nem sokat ért. Érdemes ezeket a könnyen adaptálható tanácsokat mindennapi rutinná alakítani, és egy egészségesebb életmódot kialakítani.