Puffadásra

Az egészséges emésztésért

 

Sokan akár évekig is küzdenek emésztési problémákkal, pedig megszüntetésük korántsem lehetetlen. A puffadást a belekben történő gázfelhalmozódás okozza. A bélgázok nagy része baktériumok hatására keletkezik a vastagbélben szénhidrátokból és fehérjékből.

Mi okozhatja a puffadást?

•    a bélflóra felborult egyensúlya
•    helytelen étkezési sorrend
•    folyadék fogyasztása evés közben
•    bizonyos ételek (pl. bab, lencse, kelkáposzta, karfiol, hagyma)
•    szénsavas üdítő
•    stressz

 Az emésztést segítő tippek:

 

Egészséges bélflóra=jó emésztés!

A bélflórát alkotó baktériumoknak számtalan feladatuk van. Egyrészt elősegítik a nyálkahártya mechanikus védelmét, továbbá enzimek termelése révén részt vesznek az emésztésben, segítik a nyomelemek felszívódását, K-, és B-vitaminokat termelnek, és nem utolsó sorban az immunrendszert ellenanyag termelésre késztetik. Ha bélflóránk egyensúlya felborul, emésztésünk nem lesz megfelelő. Antibiotikumok, és egyéb gyógyszerek (pl. savcsökkentők, gyulladás-, és fájdalomcsökkentők, fogamzásgátlók) akár teljesen ki is irthatják a jótékony baktériumokat. Antibiotikumot bakteriális fertőzésekre írnak fel az orvosok, ami sajnos a jótékony baktériumokat is elpusztítja. De nemcsak gyógyszerszedés mellet érdemes figyelni a bélflórára, mert sok más tényező is befolyásolja az egyensúlyt, ilyen pl. a táplálkozás, mozgás, de akár a genetikai adottságok is.

Helyes étkezés

Figyeljünk rá, hogy nyugodt körülmények között együnk, és ne rohanva, kapkodva. Ne igyunk étkezés közben! Ez azért fontos, mert az étkezéssel bevitt folyadék felhígítja a gyomorsavat, így a benne lévő táplálékok is nehezebben emésztődnek. Először a gyomor a folyadékot fogja felszívni, addig a táplálék várakozik a gyomorban, erjedésnek indulhat, ami puffadást okozhat.  Étkezés előtt még ihatunk fél órával, az étkezést követően, viszont csak 1,5-2 órával fogyasszunk folyadékot ismételten! Gyümölcsöt délelőtt együnk éhgyomorra, és egyszerre csak egyféle gyümölcsöt fogyasszunk!  Gyümölcsöt ne együnk közvetlenül más étel után, mert megerjeszti azt, ami puffadást okozhat.  A helyes ételtársítás is fontos a puffadás elkerülésében.

Rostban gazdag táplálkozás

A rostok segítik az emésztést. Napi legalább 30 g rostot kellene fogyasztanunk, így elkerülhetjük a kellemetlen székrekedést, puffadást. Fogyassz naponta 4 evőkanál zabkorpát (akár több étkezésre elosztva) joghurtban, főzelékben, vagy zabkásaként, így elegendő rosthoz juthatsz, ráadásul a zabkorpa segít megőrizni a normális koleszterinszintet is!

Ételintolerancia

Bizonyos ételekkel szembeni túlérzékenység is okozhat puffadást, ezt érdemes mielőbb kideríteni.  Laktózérzékenység,  gluténérzékenység  például gyakran áll a puffadás hátterében. Biorezonanciás állapotfelméréssel meggyőződhetünk, hogy van- e laktóz, -ill. gluténérzékenységünk, vagy mely élelmiszereket kell hosszabb ideig kerülnünk!

Folyadékpótlás

Napi legalább 2 liter folyadék fogyasztása ajánlott. Legjobb erre például a desztillált víz, vagy az abból készült gyógytea. Gyógyteák közül puffadás ellen ajánljuk a borsmentát, köményt, fahéjat, ánizsmagot, cickafarkot, kamillát, zsályát.  Napi folyadékfogyasztásunkat, ha szeretnénk elkerülni a puffadást, semmiképpen se szénsavas üdítőkkel fedezzük!

 Mozgás

A mozgás segíti a hasi szervek perisztaltikus mozgását, ezáltal az emésztést. A rendszeres mozgással csak nyerhetünk, hiszen javítja az emésztést, segít megőrizni testsúlyunkat, vagy akár a fogyást is elősegítheti, ellazít, így könnyebben kezelhetjük a stresszes helyzeteket, na és persze jó szabadidős tevékenység is!

Kevesebb stressz

Az idegrendszeri problémák, az állandó feszültség és idegeskedés az egyes szervekre is kihatással van. Csökkenhet a gyomor és a belek vérellátása, gyulladást okozó anyagok termelődhetnek, a jótékony baktériumok száma csökkenhet. A stresszhelyzeteket gyakorlatilag teljes mértékben képtelenség elkerülni, de azok higgadt kezelése már csak rajtunk múlik. A rendszeres kimerítő mozgás, vagy a relaxációs gyakorlatok segítenek az ellazulásban.
Figyeljünk bélflóránk egyensúlyára, és testünk jelzéseire! Immunrendszerünk épsége is nagy részben bélflóránkon múlik, nem is beszélve arról, hogy emésztésünk közérzetünket is nagyban befolyásolja.
… és ami még segíthet a bélflórának: a jótékony baktériumok hozzájárulhatnak emésztőrendszerünk, bélflóránk egészségének megőrzéséhez!